Zabiegi pielęgnacyjne takie jak czesanie, strzyżenie i trymowanie psów są nieodzowne by utrzymać psią szatę w doskonałej kondycji. Pielęgnacja ras długowłosych opiera się przede wszystkim na regularnym czesaniu włosa za pomocą odpowiednio dobranych grzebieni oraz szczotek. Aby szata yorka, shih tzu, maltańczyka, pon-a, briarda, afgana pięknie falowała podczas ruchu psa i przyciągała wzrok musi być dokładnie rozczesania, wykąpana i odżywiona. Psy długowłose wymagają także drobnych korekt groomerskich m.in. na łapach.

Psi fryzjer zajmuje się także strzyżeniem i stylizacją fryzur. Strzyżenie psów przeprowadza się za pomocą różnych rodzajów nożyczek oraz maszynek elektrycznych. Wiele ras wymaga strzyżenia według określonych standardów np. pudel, biszon, czarny terier rosyjski. U ras długowłosych takich jak maltańczyk czy york wzorzec nie dopuszcza strzyżenia. Jednak właściciele takich piesków, niedecydujący się na karierę wystawową swoich pupili, często wybierają dla nich praktyczniejsze, krótsze fryzurki. W zależności od preferencji właściciela, budowy psa, stanu szaty mamy do dyspozycji wiele wersji fryzurek, które z pewnością ułatwią domową pielęgnację.

Najwłaściwszym sposobem pielęgnacji ras szorstkowłosych jest natomiast trymowanie (połączone z nadaniem ostatecznego kształtu fryzury nożyczkami i maszynką – zgodnie z wzorcem rasy). Trymowanie jest zabiegiem polegającym na usunięciu martwych włosów poprzez ich wyskubywanie. Zabieg ten jest bezbolesny. W zależności od wzorców różnych ras, sposoby trymowania są różne, także używane są różne trymery. Niektóre rasy są trymowane tylko i wyłącznie palcami. Aby psy szorstkowłose, takie jak sznaucery, jamniki szorstkowłose, teriery m.in. west highland white terrier, terier szkocki, foksterier, terier walijski, airedale terrier miały szatę szorstką, lśniącą i o głębokiej barwie powinny być trymowane. Ostrzyżenie maszynką powoduje wyrównanie szaty okrywowej z podszerstkiem, a co za tym idzie jej matowienie i utratę jakości i koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *